Jakie są realne problemy polskich księgowych?
Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych zrzeszająca 1700 podmiotów przygotowuje raport na temat kondycji rynku usług księgowych. Pierwsze dane pokazują, że ponad 93% firm uważa branżę za innowacyjną, a automatyzacja procesów, wprowadzenie systemów online oraz sztucznej inteligencji to konieczność, a nawet „być albo nie być” dla biur rachunkowych. Badaniem objęto firmy na terenie całego kraju.
Trend szybkiego wzrostu znaczenia innowacji w branży był widoczny już w 2018 roku. Raport Cube Research dla EY „Wywiady z dyrektorami, osobami decyzyjnymi i księgowymi 149 firm” wskazywał, że 67% osób decyzyjnych jest przekonanych o szybkim wzroście znaczenia nowych technologii w obsłudze firmy. W kolejnych latach nastąpił także wzrost znaczenia rozwiązań IT i AI, a pandemia znacząco przyspieszyła ten proces. Potwierdzają to pierwsze wyniki raportu opracowywanego przez OSCBR, z których wynika, że ponad 93% biur rachunkowych w Polsce jest świadomych kluczowego znaczenia innowacyjności w branży. Ponadto 59% decydentów w przebadanych firmach deklaruje chęć posiadania wpływu oraz samodzielnego zaangażowania się w proces innowacji technologicznych. Kluczowy obszar, wskazywany przez przedstawicieli branży, to wdrożenie technologii, która pozwoli na pracę zdalną z Klientami, uprości procedury oraz uwolni zasoby ludzkie od żmudnych i czasochłonnych czynności związanych z wprowadzaniem i przetwarzaniem dokumentacji finansowej firm.
Dane pokazują, że księgowi zdają sobie sprawę, że lata 2021-2022 to czas rewolucji cyfrowej na rynku usług księgowych dla MSP i może stanowić o „być albo nie być” dla wielu z nich.
W dużych organizacjach automatyzacja procesów księgowych od lat jest jednym z priorytetów i przebiega w przyspieszonym tempie, a dyrektorzy finansowi są z niej rozliczani. Natomiast dla kilkudziesięciu tysięcy biur rachunkowych w Polsce to rynek, który dopiero znajduje się na początku tej drogi. Dla tych podmiotów samodzielne wdrożenie zaawansowanych technologii jest poza zasięgiem lub wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.
Automatyzacja umożliwia uwolnienie 40-50% zasobów ludzkich w organizacji.
Nad rozwiązaniem dla branży od lat pracuje spółka CashDirector S.A. Polski fintech zainwestował już w rozwój 4 miliony Euro, a w okresie 2020-2021 planuje zainwestować drugie tyle. Oprócz wkładu założycieli w inwestycję zaangażowali się inwestorzy instytucjonalni: EEC Venture, Luma Ventures oraz TechStars.
Dzięki nowoczesnej technologii dane wprowadzane przez księgowych do wyliczenia podatków są również wykorzystywane przez przedsiębiorców do administrowania finansami, kontroli kosztów, monitorowania płynności, oszczędzając ich czas i pozwalając skoncentrować się na rozwijaniu biznesu. Dla biur rachunkowych automatyzacja to możliwość redukcji kosztów obsługi klientów i przeznaczenia czasu księgowych na wspieranie biznesu, zamiast na ręczne księgowanie dokumentów.
Dzięki technologii platforma daje małym firmom możliwości, które wcześniej były dostępne tylko dla dużych przedsiębiorstw, wdrażających skomplikowane i kosztowne systemy ERP. Dziś jest ona dostępna dla wszystkich biur rachunkowych w Polsce i ich klientów. W tej chwili z naszego rozwiązania korzysta ponad 120 000 małych i średnich biznesów, a system przetwarza rocznie ponad 24 miliony transakcji - komentuje Rafał Strzelecki, założyciel CashDirector S.A.
Opracowane przez CashDirector dla dużych korporacji, a teraz dostępne także dla małych firm, zaawansowane algorytmy wykorzystują mechanizmy sztucznej inteligencji. Rozwiązanie posiada samouczącą się kategoryzację semantyczną, zaawansowany silnik generowania wielowymiarowych księgowań oraz silnik rozrachunkowy. Platforma wykorzystująca te technologie pozwala na obsługę najważniejszych procesów biznesowych przedsiębiorcy, od wystawiania faktur sprzedaży i automatycznego ich księgowania poprzez ściąganie płatności za te faktury i rozrachunki, rejestrowanie kosztów i automatyczną kontrolę zapłat, kończąc na bieżącej automatycznej analizie płynności i planowaniu działań celem uniknięcia problemów z płatnościami za podatki, ZUS, wynagrodzenia czy faktury dostawców. Platforma jest dostępna bezpośrednio z poziomu bankowości online i umożliwia wykonywanie płatności inicjowanych bezpośrednio na platformie.
CashDirector w Polsce, w ramach sieci OSCBR, którą tworzy z mBankiem, współpracuje już z ponad 1700 biurami księgowymi. Technologia dająca jednolitą zintegrowaną platformę do współpracy przedsiębiorców, księgowych i banku została wdrożona w Polsce m.in. przez mBank, a za granicą przez Aion Bank czy MaBankPro. Spółka z powodzeniem realizuje plan ekspansji międzynarodowej i jest obecna we Francji, Włoszech, Niemczech i Belgii.
Link do strony artykułu: https://wwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/raport-oscbr-biura-rachunkowe-u-progu-rewolucji